Historia biblioteki

Początki czytelnictwa w Łaziskach Górnych sięgają 1924 roku, kiedy to przy Kopalni „Brada” zgromadzono niewielki księgozbiór udostępniono go mieszkańcom. W latach 30-tych Towarzystwo Czytelni Ludowych zorganizowało wypożyczalnię książek w Ratuszu. W czasie okupacji hitlerowskiej cały księgozbiór został zniszczony.

Ratusz – pierwsza siedziba biblioteki w latach 1948-1958

Czytelnia w Ratuszu

Po wojnie, na mocy „Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi” z 17 kwietnia 1946 roku zaczęły powstawać nowe biblioteki. Dla Łazisk Górnych historyczną datą jest 13 sierpnia 1948 roku – pod tą datą znajduje się pierwszy wpis do księgi inwentarzowej, który określa datę powstania Biblioteki Publicznej w naszym mieście. W rok później otwarto bibliotekę w Łaziskach Średnich, która była wówczas odrębną jednostką administracyjną.

Początkowo Biblioteka mieściła się w budynku Ratusza, miała 80 czytelników, księgozbiór liczył 500 woluminów pozyskanych z zakupu i darów mieszkańców. Organizatorem i pierwszym kierownikiem był Pan Paweł Rudy, następnie Pani Anastazja Bednarek. Od 1956 do 1998 roku pracą Biblioteki kierowała Pani Sylwia Matera. 1 maja 1958 roku Biblioteka przeniosła się do budynku Miejskiego Domu Kultury.

Miejski Dom Kultury – druga siedziba biblioteki w latach 1958-1990

Wypożyczalnia dla dorosłych i Oddział dziecięcy w budynku MDK

W latach 70-tych powstały filie biblioteczne w dzielnicach Brada i Elektro. W wyniku zmian administracyjnych z 1973 roku filiami stały się również biblioteki w Łaziskach Średnich i Łaziskach Górnych.

W latach 80-tych przydzielono Bibliotece samodzielny budynek przy ul. Świerczewskiego 1.

Po kilku latach prac adaptacyjnych, 16 lutego 1990 roku, oddano budynek do użytku. W nowym obiekcie uruchomiono: wypożyczalnię dla dorosłych, czytelnię ogólną z sekcją dokumentów życia społecznego, oddział dziecięcy, dział muzyczny, dział gromadzenia i opracowania zbiorów, dyrekcję i  administrację.

15 grudnia 1999 roku, na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Powiatem Mikołowskim a Gminą Łaziska Górne, Bibliotece powierzono wykonywanie zadań powiatowej biblioteki publicznej. Obecnie oprócz biblioteki centralnej na terenie miasta działają dwie placówki filialne: Filia nr 1 (przy ul. Wyszyńskiego 8) i Filia nr 2 (przy ul. Szkolnej 4).