Bibliotekarze w Wypożyczalni
Aktualności

Wyróżnienie!

Rok 2022 kończy się dla Nas szczęśliwie!
Dyrektorka naszej Biblioteki Katarzyna Syryjczyk-Słomska zdobyła wyróżnienie w XI edycji ogólnopolskiego Konkursu stypendialnego im. Olgi Rok w kategorii placówka biblioteczna mniejsza (z miejscowości do 50 tys. mieszkańców)!

“To wyróżnienie dla całego zespołu naszej Biblioteki, bez których ta placówka nie funkcjonowałaby tak dobrze i nie bylibyśmy w stanie robić tylu inicjatyw dla mieszkańców Łazisk Górnych. Dlatego ogromne podziękowania dla całego zespołu oraz naszych Czytelników.
Chciałabym podziękować także burmistrzowi Miasto Łaziska Górne Aleksandrowi Wyrze za zaufanie, którym obdarzył mnie prawie 1,5 roku temu oraz za rekomendacje do konkursu.
Zmiany, które zapoczątkowane zostały kapitalnym remontem, a potem naszymi działaniami, z pewnością są widzialne i odczuwalne dla lokalnej społeczności. Chcemy, aby Biblioteka była miejscem przyjaznym, otwartym i służącym każdemu”- Katarzyna Syryjczyk-Słomska.

Dyrektorka Biblioteki stoi na tle regałów z książkami, trzyma w rękach dyplom-wyróżnienie
Bibliotekarze w Wypożyczalni

Bibliotekarki z całej Polski mogły ubiegać się o stypendium w dwóch kategoriach konkursowych: placówka biblioteczna mniejsza (z miejscowości do 50 tys. mieszkańców) oraz placówka biblioteczna większa (z miejscowości powyżej 50 tys. mieszkańców).
Podczas oceny wniosków Kapituła Konkursu brała pod uwagę to, w jakim stopniu doświadczenia kandydatki mogą być inspirujące dla innych kobiet, czego mogą nauczyć się od niej inne biblioteki, szczególnie w zakresie pozyskiwania nowych użytkowników i zaangażowania w życie lokalnej społeczności, a także potencjał kandydatek jako liderek zmiany w swoich społecznościach.
W XI edycji przyznano po jednej nagrodzie głównej w każdej kategorii oraz po jednym wyróżnieniu – to przypadło właśnie dla dyrektorki biblioteki w Łaziskach Górnych, która doceniona została za umiejętność mobilizowania siebie i innych do poszukiwania nowych rozwiązań, do przełamywania stereotypów i do pobudzania rozwoju społeczności lokalnej.

Konkurs stypendialny im. Olgi Rok powstał w ramach funduszu wieczystego utworzonego w 2012 roku z inicjatywy jej wnuczki Anny. Chciała ona w ten sposób upamiętnić życie i pracę babci – bibliotekarki z Warszawy. Stypendium w Konkursie im. Olgi Rok jest finansowane ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz ze środków Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok. Operatorem Funduszu jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, promująca ideę funduszy wieczystych i kapitałów żelaznych w ramach kampanii „Jesteśmy dziś, jutro, zawsze”. Celem Konkursu jest wsparcie rozwoju osobistego kobiet pracujących w bibliotekach publicznych i docenienie roli, jaką biblioteki – i zatrudnione w nich kobiety – odgrywają w rozbudzaniu aspiracji oraz rozwoju społeczności, których częścią jest biblioteka.

Skip to content